Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске позвало је грађане да поштују мере предострожности и заштите током периода врућина.
– Висока температура ваздуха може утицати на већину популације због чега се свим грађанима препоручује да што мање времена проводе на отвореном на директном сунцу, а посебно у најтоплијем периоду дана од 10 до 17 часова – саопштило је Министарство, преноси Срна.
Како је наведено, грађанима се саветује боравак у затвореним и расхлађеним просторијама, избегавање већих физичких напора, чешће туширање млаком водом и равномерно узимање што више течности.
– Ове препоруке посебно се односе на труднице и особе које имају хронична обољења, а код којих се могу јавити појачане тегобе, али и симптоми попут главобоље, опште слабости, раздражљивости, исцрпљености, као и проблеми са спавањем – наводе у ресорном министарству и наглашавају да у случају појаве тежих тегоба људи обавезно треба да се јаве лекару.
– Приликом изласка на отворено, препоручује се максимална заштита од УВ зрачења, боравак у хладу када год је то могуће, узимање веће количине течности уз избегавање алкохола и напитака са пуно кофеина – саветује Министарство.
Како се наводи, потребни су и мањи лаганији оброци током дана, као и коришћење широке, светле и лагане одеће од природних материјала, али и капа или шешира са широким ободом и сунчаних наочара. Из Министарства апелују на родитеље у овом периоду да заштите децу током њиховог боравка напољу, односно да се придржавају свих препоручених мера за заштиту од високе температуре, а посебно да обрате пажњу на опасност од остављања деце у паркираним возилима, чак и на кратко.
новости

