
Проблем је настао због повећаних рачуна за октобар и новембар, односно када је почела наплата по утрошку топлотне енергије, а последица тога је прекомерна потрошња. Када се грејање обрачунавало по метру квадратном нико није водио рачуна о енергетској ефикасности својих објеката. Четврта уредба Владе Републике Србије, предвидела је потрошњу до 140 киловат сати топлотне енергије по метру квадратном. Проблем објеката у Бајиној Башти, поготову старијих зграда, јесте што та потрошња сеже и до 250 сати топлотне енергије по метру квадратном. То значи да се у Бајиној Башти троши од 60 до 70 посто више енергије него што је препорука Владе Републике Србије. До пре три године, грађани су плаћали грејање по цени нижој и до три пута у односу на привреду, тако да се тиме држао социјални мир, пре свега у категорији домаћинства. Корисници услуге грејања, још нису схватили да је у њиховом интересу да грејање плаћају по утрошку, јер они кроз наплату по утрошку добијају могућност да рационално троше топлотну енергију.



1 коментар
Господину се позива на законе који само њему одговарају. Законом о Енергетици („Sluzbeni glasnik RS“ broj 84/2004), прецизно су утврђене обавезе између испоручиоца и корисника топлотне енергије, које до дана данашњег нису испоштоване од стране испоручиоца топлотне енергије, а обрачун потрошње топлотне енергије по метру квадратном површине нема законског основа, све се сваљује на кориснике, због неукости истих. Господин се хвали успешном наплатом путем утуживања иако за иста нема законски основ, веродостојне исправе које прилажу на суду нису подобне јер се обрачун утрошка топлотне енергије врши по метру квадратном а не по количини измерене топлотне енергије. Велики део тужбених захтева је застарео, због неукости корисника, то су преваре којим се служи ББ Терм а суд благонаклоно гледа на то (да не наводим које судије конкретно, можда има изузетака). Господин сам признаје да неради по закону него како му се нареди.