DRINA.INFO – Информативни портал западне Србије и Подриња
Image default
Бајина БаштаВестиВодичДруштвоКултураТуризам

Свечано отворен јубиларни 10. Башта фест

Десето издање Башта Феста, интернационалног фестивала кратког играног филма у Бајиној Башти, свечано је отворила глумица Милена Радуловић 29. јуна на Опен Аиру Борићи, након чега су приказани и филмови из такмичарског програма фестивала. Присутнима су се обратили и оснивачи фестивала, глумци Маја Шуша и Јован Јелисавчић.

Отварање Башта феста Фото: Тања Дробњак

Маја Шуша је на отварању фестивала рекла: “Јако сам срећна и узбуђена што се на овом месту окупљамо већ 10ти пут. Овогодишњи слоган фестивала Ти можеш све(т), осим што нас подсећа на стих Чолине песме, пре свега жели да поручи оно што је и наша основна порука – да верујемо да је радом, трудом и улагањем стварно све могуће, и надамо се да својим примером можемо да подстакнемо младе уметнике, али и друге локалне иницијативе да не одустану од својих снова.”

Јован Јелисавчић је истакао: “Драго ми је да видим велики број колега који су ту вечерас, а који се враћају годинама на фестивал. Без обзира на моју позицију, као оснивача и директора фестивала, ово јесте наша генерацијска ствар. Осећам да смо Башта Фест заједно стварали, ми као неко ко је организовао фестивал, а ви као неко ко га годинама безусловно подржава. Та веза је била предуслов да овај фестивал успе. Хвала вам на пријатељству”. Јелисавчић се захвалио и Министарству културе, општини Бајина Башта и ФЦС-у на помоћи, као и новим спонзорима фестивала Џејмисону који од ове године подржава манифестацију.

Маја Шуша, Јован Јелисавчић, Милена Радуловић Фото: Милена Арсенић

Милена Радуловић је фестивал отворила речима: “Хвала Јовану Јелисавчићу и Маји Шуши, што су ме позвали да заједно озваничимо 10. рођендан Башта Феста! Деценија добре енергије младих из Србије и света, већ је традиција овог прелепог града. Отворен је јубиларни 10. Башта Фест!

У такмичарском програму фестивала на репертоару је 29 кратких играних филмова из 20 држава. На фестивалском програму су и два ревијална филма у оквиру затварања фестивала, као и четири вечери музичког програма на отвореном. Главни жири фестивала чине редитељ Радивоје Раша Андрић, глумица, редитељка и сценаристкиња Лана Барић, и глумац Рикардо Балада, који ће одлучивати о наградама за најбољи филм у целини (Златна имагинација), и најбољу мушку и женску улогу (Златна интерпретација). Осим тога, ту је и награда за најбољи филм Жирија младих, као и регионална награда за најбољу камеру „Златна визуализација“ у сарадњи са ренталом Цинепланет, коју додељује појединачни струковни жири.

Публика и гости Башта Феста имаће прилику да током дана уживају у дивној природи Националног парка Тара, на обалама језера Перућац и Заовине и реке Дрине.

У музичком програму Башта Феста наступају Dj IRon (Идемо код мене да слушамо плоче), DJ Igor Jadranin, двојац FTG – Funk Technik Group, као и традиционално Чола вече. Музички програм се одржава у парку „Борићи“ и почиње одмах након пројекција филмова, око поноћи, сваке ноћи у току трајања фестивала.

Фестивал традиционално затвара дебитантско остварење које је, према мишљењу Башта тима, обележило протеклу годину. На овогодишњем фестивалу 2. јула, након доделе награда, на Опен аиру у парку “Борићи” публика ће имати прилику да погледа филм Душана Зорића и Матије Глушчевића “Да ли сте видели ову жену?”, а свечано ће га затворити глумица Kсенија Маринковић са екипом филма. Уз ово остварење публика ће моћи да погледа и кратки филм Лане Барић “Снежана”.

Сличне вести

ПРЕДЛОГ ГРАЂАНСКОГ ЗАКОНИКА: Мајкама месечна накнада до пунолетства трећег детета

10. Дани малине у Пилици

БАЈИНА БАШТА: Ребаланс пред већницима

Оставите коментар