Трећи тест на коме је проверавано знање из изборног предмета – физика, хемија, историја, географија и билогија – већ традиционално најлакши је део мале матуре.
Сви се слажу да је најтежи био српски који су радили првог дана мале матуре и из кога су освојили најмање бодова, па метематика коју су оценили као „осредње тешку“. Провером знања из изборног предмета завршено је полагање мале матуре за око 64.000 ђака који су ове године завршили основну школу.
Ученик Бојан из ОШ „Дринка Павловић“ изабрао је физику за трећи тест и каже нам да су питања била прелака. Он је тачно урадио 19 задатака, и наводи да је првих 15 било са основног нивоа, а није му било тешко ни 20. питање које је обично најтеже.
– У том питању имали смо табелу у којој је требало да одредимо шта је механичко а шта кинетичко кретање, то је градиво седмог разреда – каже Бојан.
Међутим, има деце којима физика и није била толико лака, па су се добро намучили да у 19. задатку израчунају отпор, као и време успоравања аутобуса.
Они који су изабрали географију, углавном кажу да није била тешка. Првих 10 питања урадили су без проблема, јер је међу тим питањима било одређивање страна света или шта се на карти боји зеленом бојом.
РЕШЕЊЕ ТЕСТОВА ПОГЛЕДАЈТЕ КЛИКОМ ОВДЕ.
Међутим, када су на ред дошла питања која се тичу свемира постало је теже, требало је знати појам „екумена“, затим која је најудаљенија планета од Сунца (Нептун). Тешко им је било навести и која је најдужа река Англоамерике (Мисисипи), а муку им је задала и како кажу „нека бања са два имена код Лознице“ – реч је о Бањи Ковиљачи.
Хемију је избарао мали број ђака, али они кажу да је била лака. Тако нам једна девојчица из ОШ „Дринка Павловић“ истиче да је тачно урадила свих 20 питања и да је било прелако.
Међутим, тест из историје био је прилично тежак, а највише их је збунио војвода Степа Степановић који је био на слици, а ђацима је тражено да препознају о коме је реч.
– Написао сам Радимир Путник и погрешио – каже нам један матурант. Њему је било тешко и да одговори чије су задужбине манстири Грачаница, Сопоћани, Милешева… Ђаци су „запињали“ и на питању о окупљању Народноослободилачке војске, а многи се нису могли сетити и за време ког владара је подигнуто Народно позориште (Михаило Обреновић).
За матуранте који су изабрали да полажу тест из биологије питања су била лака, првих пет задатака о ћелијама и органелама прешли су лако, али муке им је задао задатак у вези са Дарвиновим зебама. Проблем је био и одредити боју смрдибубе која једе кукуруз, као и онај где је требало одговорити како се шири супстанца и енергија у екосистему.
Провера знања стеченог у основној школи је заврешна, сада следи сабирање резултата, а ђаци и родитељи све податке имаће на порталу Моја средња школа. Ту ће 19. јуна бити објављени и прелиминарни резултати, а истог дана ђаци ће моћи да подносе приговоре. Коначни резултати знаће се у уторак 22. јуна, након чега следи попуњавање листе жеља 23. и 24. јуна.
У школама наглашавају да ђаци треба да попуне свих 20 места на листама жеља, како би не би остали неуписани. А објављивање коначних листа је 26. јуна, док ће 29. јуна бити објављени коначни резултати расподеле ђака по школама. Упис је од 29. јуна до 2. јула.
новости.рс

