ДРИНА ИНФО ПОРТАЛ
Бајина БаштаВестиВодичДруштвоКултураНајновије вестиТуризам

ДАН ПОБЕДЕ: Сећање на велико страдање и величанствену победу

Дан капитулације Немачке у Првом светском рату у Србији је државни празник и тим поводом понедељак ће бити нерадни дан. Званични назив празника који се у Србији обележава 11. новембра је „Дан примирја у Првом светском рату — спомен на невино пострадале у раздобљу између 1914. и 1918. године“. На овај дан, 1918. године, представници сила Антанте су у железничком вагону у Компијену, у Француској, потписали примирје са Немачком, чиме је окончан Први светски рат. На страни држава победница била је и Краљевина Србија, која је и поред окупације и великог страдања успела да оствари свој ратни циљ, прокламован у Нишу 1914. године. Примирје, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају, 28. јуна 1919. године, обележава се у свим земљама које су потписале споразум.

Краљевина Србија учествовала је у Првом светском рату на страни сила Антанте и поднела огромне људске и материјалне жртве али и остварила неке од најблиставијих победа савезничког оружја. Ступила је у рат против Аустроугарске и Централних сила 28. јула 1914. године. Аустроугарска је објавила рат Србији, а повод је био атентат српског борца за слободу, Гаврила Принципа, на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда, у окупираној Босни и Херцеговини, у Сарајеву 28. јуна 1914. Опште је прихваћено да је атентат у Сарајеву био само непосредан повод за Први светски рат, док су стварни узроци много дубљи, од којих је главни тежња Централних сила за нову поделу света.

У првој години рата српска војска је остварила прве савезничке победе над аустроугарском агресорском војском на Церу и Колубари. Током 1915. пред инвазијом Немачке, Аусторугарске и Бугарске, не пристајући на капитулацију, српска влада и војска се повлачила преко Албаније до острва Крфа, одакле је пребачена у Грчку на Солунски фронт где је наставила борбе. Српске и савезничке снаге пробиле су фронт, а српска војска је незадрживо напредовала и ослободила територију Србију и све просторе од којих је касније формирана прва Југославија.

Захваљујући српским војним победама и дипломатији створена је Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца. Велику победу у Првом светском рату Србија је платила великим жртвама. Током ратних операција и услед незапамћених злочина вршених од стране непријатељских војника страдало је између 1.100.000 и 1.300.000 становника што је чинило готово трећину укупног становништва или чак око 60% мушке популације.

Значка Наталијина Рамонода Фото: Дрина Инфо

Симболично се овај празник у Србији обележава ношењем стилизоване значке „Наталијина Рамонда“ на реверу у седмици пред празник и на сам дан обележавања примирја односно победе савезника. Значка представља комбинацију цвета Наталијине рамонде и чувене албанске споменице. Са једне стране, цвет представља васкрс српске државе која се после Првог светског рата уздигла и наставила свој пут, а са друге стране албанска споменица представља највеће страдање српског народа у овом рату, а то је повлачење преко Албаније. У питању је биљка која која расте у Србији, тако и на планини Ниџе, чији је највиши врх Кајмакчалан. Његова симболика је вишеструка, како због станишта, тако и због имена – цвет назван по краљици Наталији Обреновић, познат је и као цвет феникс – чак и када се потпуно осуши, ако се залије Наталијина рамонда може оживети, што указује на васкрс српске државе из пепела после Првог светског рата.

Поводом државног празника Дана примирја у Првом светском рату Туристичка организација „Тара-Дрина“ заједно са Установом „Култура“ и Националним парком Тара у уторак организује трибину „Српска прича“ познатог историчара Немање Девића. Вечерас се у градском биоскопу одржава дуо-драма ЊКВ, историјско-драмско едукативног карактера и говори о принцу Ђорђу Карађорђевићу, најстаријем сину српског краља Петра Првог, као једнoj од најинтригантнијих личности XX века наше историје. Лик принца Ђорђа тумачи Бајинобаштанин  глумац Александар Стојић. 

Сличне вести

ПРАЗНИЧНИ РЕЖИМ РАДА: Радно време служби за Васкршње празнике

Дрина инфо

СЛАВИМО ВЕЛИКИ ПРАЗНИК: Верује се да можете окајати све грехове ако испоштујете овај обичај

СЛОГА: Тренер отишао због односа играча

Оставите коментар