ДРИНА ИНФО ПОРТАЛ
Вести

Зашто је 28. август пресудан датум за НИС?

Лиценцама америчког ОФАЦ-а које омогућавају рад Нафтне индустрије Србије и транзит нафте преко ЈАНАФ-а рок истиче 28. августа, а њихово продужење сматра се једним од кључних питања за стабилно снабдевање Србије нафтом, пише Тањуг.

Због поремећаја на светском тржишту нафте и геополитичких тензија, пажња је поново усмерена на стање у енергетском сектору и будућност НИС-а.

Уредница портала Енергија Балкана Јелица Путниковић оценила је да је за Србију тренутно најважније да лиценце америчког ОФАЦ-а буду продужене, како би се омогућило несметано функционисање компаније и наставак процеса решавања власничке структуре НИС-а.

Како је рекла за Тањуг, НИС тренутно има обезбеђене количине нафте и увози и сирову нафту и деривате, али на европском тржишту постоје поремећаји изазвани геополитичком ситуацијом.

Посебан притисак стварају проблеми са транспортом кроз Ормуски мореуз, као и напади на рафинеријску инфраструктуру у Русији.

Шта се дешава са ценом нафте?
Иако је ситуација на Блиском истоку веома сложена, цена нафте за сада није забележила скок какав би се могао очекивати имајући у виду ризике по транспорт.

Путниковић наводи да кроз Ормуски мореуз и даље пролазе одређене количине нафте, док су земље Персијског залива пронашле алтернативне начине за део транспорта.

Због тога на светском тржишту тренутно нема мањка који би одговарао потпуном прекиду транзита кроз овај важан поморски правац.

Додатни фактор представљају велике кинеске резерве сирове нафте, док Индија наставља да купује руску нафту.

Све то за сада ублажава притисак на цену.

Нафта није отишла далеко изнад 90 долара
Према оцени Путниковићеве, цена нафте није порасла знатно изнад 90 долара по барелу управо зато што понуда на светском тржишту за сада није озбиљније угрожена.

Ипак, ситуација може брзо да се промени.

На цену не утиче само количина нафте која пролази кроз одређени правац. Важни су и трошкови транспорта, осигурања бродова, стање рафинерија, одлуке највећих произвођача и потрошача, као и политичке поруке и преговори између великих сила.

Због тога је тешко прецизно прогнозирати колико дуго би тренутни ниво цена могао да потраје.

За Србију је најважнији датум 28. август
Док се светско тржиште суочава са неизвесношћу, за Србију је посебно важан 28. август.

Тада истиче рок за лиценце ОФАЦ-а које су важне за функционисање НИС-а и транзит нафте преко ЈАНАФ-а.

Продужење лиценци било би значајно како би компанија могла да настави нормално пословање, док се истовремено тражи дугорочно решење за НИС и излазак руског капитала из компаније.

Путниковићева је оценила да НИС тренутно има залихе и да нема разлога за панику када је реч о снабдевању.

Ипак, како је навела, важно је да компанија што пре почне да функционише у пуном капацитету.

Да ли ће гориво поскупети на јесен?
Једно од кључних питања за грађане јесте шта ће се догодити са ценама горива.

Путниковићева не очекује значајнији раст цена горива уколико се цена сирове нафте буде кретала до око 90 долара по барелу.

На коначну цену коју грађани плаћају на пумпама, међутим, не утиче само цена сирове нафте.

Велику улогу имају и курс, трошкови прераде и транспорта, стање на тржишту деривата, као и државне дажбине.

Посебно је важна одлука државе о акцизама.

Шта ће бити са акцизама?
Према њеним речима, важно питање биће и то да ли ће држава након 23. августа наставити са смањењем акцизе на гориво.

Управо држава кроз пореску политику има значајан утицај на коначну малопродајну цену горива.

Због тога чак и евентуално стабилна цена сирове нафте на светском тржишту не значи аутоматски да ће цена на бензинским станицама остати потпуно иста.

Постоје и алтернативни правци за транспорт нафте
У случају дуготрајнијих проблема са транспортом кроз Ормуски мореуз, земље произвођачи већ разматрају алтернативне правце.

Поједине државе Персијског залива најављују нове нафтоводе и гасоводе који би омогућили да део енергената до светског тржишта стигне без коришћења најугроженијих поморских рута.

Таква инфраструктура, међутим, не може да буде изграђена преко ноћи.

Потребна су велика улагања, посебно након оштећења инфраструктуре у нападима.

Зато ће стање на главним поморским правцима и даље имати велики утицај на светско тржиште нафте.

Шта грађани Србије могу да очекују?
За сада нема разлога за закључак да Србији прети несташица горива.

НИС има обезбеђене количине, постоје залихе, а цена сирове нафте није направила екстреман скок.

Ипак, наредни период биће важан због неколико фактора: одлуке о ОФАЦ лиценцама, будућности НИС-а, ситуације у Ормуском мореузу и одлуке државе о акцизама.

Уколико се геополитичке тензије смире и цена нафте остане око садашњих нивоа, простор за велики раст цена горива био би ограничен.

Ако, међутим, дође до озбиљнијег прекида снабдевања на светском тржишту или нових поремећаја у транспорту, притисак на цене могао би поново да порасте.

За Србију ће зато наредне недеље бити посебно важне – и због НИС-а и због тога колико ће грађани плаћати гориво на јесен.

бизпортал.рс

Сличне вести

БАЈИНА БАШТА: Конкурс за доделу стипендија студентима за школску 2022/2023. годину

Државно првенство у планинарском трекингу

Основан Општински одбор Народне странке у Бајиној Башти

Оставите коментар