ДРИНА ИНФО ПОРТАЛ
Друштво

Данас су ОЦИ, празник када деца везују очеве: За слогу и берићет у кући ово обавезно треба урадити, а ево каква симболика се крије иза древног обичаја везивања

Српска православна црква и њени верници слеве данас празник посвећен очевима – Оци, који се обележава последње недеље пред Божић (7. јануар). Обичај је да данас деца везују очеве канапом, а симболика је следећа.

Очевима или Оцима завршава се циклус породичних празника који најављују обележавање рођења сина Божијег односно Божић.

На овај дан деца везују своје очеве али и деде, односно везују им ноге везују канапом, а ови се одвезују тако што их дарују унапред припремљеним поклоном. Исти обичај прати и Материце, празник који се обележава две недеље уочи Божића.

Дан се проводи у добром расположењу и слављу, уз свечани, а због божићног поста, обавезно посни ручак. Ово је највећи празник очева у години и веома се поштује, посебно у сеоским срединама.

Раније је откуп за везивање могао да буде воће, слаткиш или понеки одевни предмет, данас се деци углавном даје нешто новца, одређена играчка, књига… Најважнија је симболика.

Празник нас подсећа колики је благослов бити отац и колика је обавеза, и пред Богом и пред људима, бити пример, узор својој деци, и то праведним стилом живота.

У појединим крајевима земље обичај је да се оде на гробље и упали свећа преминулим очевима и осталим прецима, тако се повезују све генерације родитеља и деце уназад, до старозаветних очева, према веровању.

жена.блиц

Сличне вести

СКЕЛАНИ – ЗЛОЧИН БЕЗ КАЗНЕ

Олдтајмери од 3. до 5. јуна на Златибору: Шести „Рели пријатељства” креће срцем Западне Србије до Фоче

Дрина инфо

Лепе вести из породилишта: Рођено шест беба

Оставите коментар