Razmatranje mera za bolju demografsku budućnost Srbije

0 1.138

Ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da je cilj da se u narednih deset do 15 godina nivo stope rađanja u Srbiji poveća sa sadašnjih 1,46 na 1,85 deteta po ženi.

Natalitet naslovna

Đukić Dejanović je na promociji knjige ,,Ka boljoj demografskoj budućnosti Srbije” u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti ukazala na to da to predviđa Strategija podsticanja rađanja, koja je usvojena u martu prošle godine.

Ministarka je istakla da se teži dostizanju poželjne stope rađanja, od 2,1 deteta po ženi, a koja bi omogućila obnavljanje stanovništva.

Ona je podsetila na to da Strategija ima osam ciljeva, među kojima je ublažavanje ekonomske cene podizanja dece, što je već ostvareno i kroz Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom.

Prema njenim rečima, ciljevi tog dokumenta su i usklađivanje rada i roditeljstva, snižavanje psihološke cene roditeljstva, očuvanje i unapređenje reproduktivnog zdravlja i rešavanje problema neplodnosti.

Ona je ukazala na to da Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom predviđa da roditelji za treće i četvrto dete dobijaju po 12.000, odnosno 18.000 dinara mesečno, narednih deset godina.

Đukić Dejanović je navela podatak da je država u protekle tri godine finansirala projekte koji se odnose na mere populacione politike u 161 opštini i gradu sa više od 1,2 milijarde dinara.

Ministarka je prenela i da su istraživanja, koja su rađena na državnim i privatnim fakultetima u Srbiji, pokazala da svaki treći student planira da posle završenog školovanja ode u inostranstvo.

Prema njenim rečima, mladi koji odlaze iz Srbije u proseku imaju 28,7 godina, a svaki peti ima fakultetsku diplomu.

Migracije stanovništva spadaju u demografski fenomen koji je nemoguće sprečiti, a teško se predviđaju. Međutim, moramo misliti na one koji su otišli, a ne planiraju da se vrate, na to šta matica može da uradi za njih i kako da ih vežemo za Srbiju, istakla je Đukić Dejanović.

Predsednik SANU Vladimir Kostić poručio je da će ta institucija u narednim godinama pokušati da definiše pravce reagovanja na demografske probleme.

On je podsetio i na reči vojvode Živojina Mišića da su jedini pravi heroji u svim našim ratovima bile srpske žene, jer dok su vojnici ginuli, one su se borile za život, koliko je to bilo moguće.

Treba se pokloniti onim ženama koje su iznele život i produžile ono što se danas nazva Srbima, naglasio je Kostić.

Direktorka Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka Mirjana Rašević ukazala je na problem odlaganja rađanja, dodavši da na to utiču brojni faktori.

Ona je navela da su među tim faktorima dugotrajna ekonomska i socijalna kriza sa kojom se Srbija suočava, osećaj ekonomske i psihološke nesigurnosti, izražen individualizam, drugačiji partnerski odnosi i insistiranje na kvalitetu života roditelja i deteta.

Prema njenim rečima, ostvarivanje materinstva je otežano ponašanjem koje ugrožava reproduktivno zdravlje, pri čemu tokom reproduktivnog perioda žena u Srbiji u proseku ima tri namerna prekida trudnoće.

Izvor: Vlada Srbije

Ostavite odgovor

Vaša adresa E-pošte neće biti objavljena