NATALIJINA RAMONDA: Cvet feniks simbol srpskog stradanja i vaskrsnuća

1 1.381

Natalijina ramonda je cvet-simbol koji građani nose povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu. Na reverima  je biljka sa Kajmakčalana. Cvet nazvan po kraljici Nataliji Obrenović u botanici poznat je i kao cvet feniks.

Raimonda Nathalie
Raimonda Nathalie

Natalijina ramonda je cvet koji ima višestruku simboliku, koja rečito govori o srpskom narodu i iskušenjima kroz koja je prošao. Nazvan po kraljici Nataliji Obrenović u botanici poznat je i kao cvet feniks. Čak i potpuno osušen, uz sasvim malo vode, može da oživi i nastavi svoj život. On je odabran u znak sećanja na vaskrs Srbije, koja se iz pepela Prvog svetskog rata uzdigla i nastavila svoj put.

Ima ovaj cvet i svoju zanimljivu i dugu istoriju.

Pre otprilike 65 miliona godina, započelo doba koje se u geologiji naziva tercijar. Tercijar je bio izuzetano živopisan i važan period u istoriji naše planete. Još se tlo treslo na svim kontinentima ali je polako kopnena masa počela da liči na današnju. U to doba su sisari počeli da pruzimaju primat, vremenom su se javili i prvi hominidi, preci čoveka. Ono što je važno za našu današnju priču je da su se u toj geološkoj eri formirale i savremene porodice cvetnica.

Jedna od njih je i porodica Generiaceae, kojoj nam je poznata po afričkoj ljubičici. Toj porodici propadaju i ramonda serbica i ramonda nathalie.

Tercijar je sa aspekta tektonskih potresa bio veoma nestabilan, S druge strane, klima je bila mnogo toplija nego danas i mnogo vlažnija. Ponegde se može naići na podatak, da se biblijski potop dogodio u tercijaru. Bilo kako bilo, naša Ramonda Natalija je polako, sa afričkog kontinenta, gde je nastala, prešla na evropski, tačnije na Balkan.

Svašta se dešavalo u geološkoj istoriji naše planete, na primer Zemlja je prošla kroz mnoga ledena doba. Naša biljčica se nije dala. Uspela je da opstane baš ovde, na našem delu brdovitog Balkana i da dočeka 2012 godinu da bude proglašena za simbol sećanja na tragediju Prvog svetskog rata.

OBELEZAVANJE DANA PRIMIRJA U PRVOM SVETSKOM RATUIz tercijara se selimo u 19 vek, u Srbiju, okolina Niša.

Dvorski lekar kralja Milana, Sava Petrović, pasionirani botaničar i sledbenik Josifa Pančića je u okolini Niša uočio i opisao biljku, koju je, zbog izuzetne lepote, nazvao po jednoj od najlepših žena u to vreme, kraljici Nataliji Obrenović.

Već ste verovatno čuli ili pročitali, da se ova biljčica naziva i feniks, zbog neverovatne osobine da i posle dužeg perioda, samo sa nekoliko kapi vode, ponovo se povrati u život.

Ima li lepše simbolike – cvet koji raste samo na ovim našim prostorima, opstaje već milionima godina, živ je i kada je na oko mrtav.

Ponekad ipak moramo bar poneku kap sećanja odvojiti za naše stare. Ima li nekoga čiji pradeda, čukundeda nije vojevao u Prvom svetskom ratu. Lepo je setiti se, još lepše ne zaboraviti.

Izvor: abc.amarilisonline.com

1 komentar
  1. gandrad kaže

    Ja imam 58 god. Zašto sam tek danas, prvi put čuo za ovaj cvet, i njegovu „namenu“???

Ostavite odgovor

Vaša adresa E-pošte neće biti objavljena