Proteklog vikenda u Dubrovniku je održano 19. karate prvenstvo Balkana na kojem je nastupilo čak 843 takmičara iz 11 zemalja. Najbolji karatisti iz Srbije, BIH, Makedonije, Turske, Bugarske, Slovenije, Albanije, Rumunije, Kipra, Crne Gore i Hrvatske takmičili su se u gradu na Jadranu od 29. novembra do 2. decembra. Prvenstvo je održano za uzrast kadeta, juniora i mlađih seniora u katama i borbama.

Reprezentacija Srbije zauzela je prvo mesto u generalnom plasmanu sa 14 zlatnih, 5 srebrnih i 17 bronzanih medalja. Pod srpskom trobojkom na ovom prvenstvu takmičilo se oko 140 takmičara u svim kategorijama i u borbama i u katama.Propozicije Balkanskog prvenstva su takve da svaka zemlja može po kategoriji prijaviti maksimalno 4 takmičara.

Trener reprezentacije Srbije na ovom prvenstvu bio je trener KK „Omladinac“ iz Bajine Bašte Milenko Ordagić, a reprezentativni kimono nosili su i takmičari u borbama iz ovog kluba Jovan Njegić, Ognjen Pečenica, Stefan Danilović i Nemanja Danilović.

47316950_10215055704660332_8270043353324716032_n

Trener Ordagić sa reprezentativcima iz Omladinca Foto: Drina Info

Ognjen Pečenica i braća Danilović nisu uspeli da se domognu medalja ali su odradili nekoliko izuzetnih borbi.

Jovan Njegić je sa ekipom mlađih seniora osvojio zlatnu medalju. Srbi su prvo savladali Tursku gde je Jovan imao izuzetan doprinos pobedi, zatim je pobeđena Makedonija i u finalu reprezentacija domaćina Hrvatske.

Ekipa mlađih seniora na pobedničkom postolju Foto: Drina Info

Trener srpske reprezentacije i trener KK „Omladinac“, Milenko Ordagić, kaže za Drina Info da je veoma zadovoljan nastupom svih takmičara Srbije kao i članova reprezentacije iz Omladinca.

- Ovo je za sve njih jedno veliko iskustvo. Na prvenstvu je prikazan dosta kvalitetan karate i što je posebno važno nije bilo nikakvih ozbiljnijih povreda. Iskoristio bih ovu priliku i da pohvalim rukovodstvo Karate federacije Srbije na čelu sa predsednikom Slavoljubom Piperom, koji su nam zaista omogućili odlične uslove za pripreme  i učešće na ovom važnom takmičenju. – kaže Ordagić.

Njegić sa trenerom Ordagićem Foto: Drina Info

Prvi dan su se takmičile devojke koje su stvarno blistale i uzele osam zlatnih medalja u borbama. Drugi dan su nastupali momci u pojedinačnim takmičenjima gde nisu bili tako uspešni pa su imali samo dva finala i nekoliko bronzanih medalja. Treći dan su bila ekipna takmičenja i tu je reprezentacija Srbije pokazala svoj kvalitet. Mlađi seniori i juniori su postali prvaci Balkana, mlađe seniorke i juniorke su osvojile bronzu dok su kadeti zauzeli drugo mesto.

- Ovo takmičenje je bilo svojevrstan filter za predstojeće Evropsko prvenstvo koje je u februaru sledeće godine, a pripreme reprezentacije počinju već 21. decembra na Tari.    – najavljuje buduće aktivnosti Milenko Ordagić